Środa,  22 Stycznia 2025
A  A  A    
Strona główna      Aktualności      Oferta      Dla kogo ?      O nas      Galeria      Projekt      Kontakt


Dodano: 2020-01-09, JAN ŻUREK – Zasłużony dla Gminy Wolsztyn

Jan Żurek SP3HD urodził się 17 kwietnia 1926 roku w Rouwroy Pas Des Calais we Francji. Tam uczył się w francuskiej szkole powszechnej. W 1940 r. wywieziony został do pracy przymusowej do Niemiec. Pracował jako górnik (na tzw. górze) w miejscowości Marl-Westfalia do końca wojny. 29 listopada 1945 przybył do Wolsztyna. Z Antonim Napierałą SP3BN uruchamiali radiowęzeł miejski tzw. kukuruźniki. Następnie pracował jako operator w kinie Tatry w Wolsztynie. Ukończył zaocznie szkolę i zdał egzamin w Cechu Rzemiosł w Poznaniu. Z zawodu jest energetykiem - mistrz zabezpieczeń automatyki. Zatrudniony został w Zakładzie Energetycznym Rejon Wolsztyn gdzie pracował przez 28 lat.

Pan Jan Żurek ma obecnie 93 lata. W 1953 roku uzyskał licencję nasłuchowca zezwalającą mu na prowadzenie nasłuchu amatorskich stacji krótkofalarskich. W tym samym roku przystąpił do kursu nauki telegrafii, zorganizowanego przez przedwojennego wolsztyńskiego krótkofalowca Edwarda Musioła – SP3GZ. Już po 6 tygodniach nauki Jan Żurek tak dobrze opanował alfabet Morsa, iż sam zaczął prowadzić kurs dla pozostałych adeptów nauki telegrafii. Edward Musioł zgłosił Jana Zurka na egzamin dla telegrafistów do Poznania, który młody Wolsztynianin zdał z drugim wynikiem i otrzymał licencję radiooperatora ze swoim nowym, niepowtarzalnym na całym świecie, indywidualnym znakiem nadawczym SP3HD. Wraz z Edwardem Musiołem, Anto- nim Napierałą, Leonem Zboralskim, Erykiem Świerkowskim i Franciszkiem Kaczmarkiem Pan Jan Żurek stał się założycielem pierwszego wolsztyńskiego klubu krótkofalowców SP3KBD, który mieścił się m.in. na poddaszu miejscowego ratusza i z 8 licencjonowanymi krótkofalowcami był w tym czasie jednym z prężniejszych klubów w całej Polsce. W 1974 r. angażuje się w pracach nowo powstałego Harcerskiego Klubu Łączności SP3ZDB przy Technikum Rolniczym w Powodowie koło Wolsztyna. Był kierownikiem radiostacji klubowej.

Pierwsze łączności, jakie nawiązywał SP3HD, były to połączenia na telegrafii. Sztukę nadawania i odbioru znaków zakodowanych alfabetem Morse[singleQuote]a opanował do perfekcji. Wśród wielu dyplomów i wyróżnień Pan Jan może poszczycić się elitarną przynależnością do światowego grona krótkofalowców odbierających ponad 200 znaków Morse[singleQuote]a na minutę. Dziś mimo, iż telegrafia wypierana jest przez coraz to nowsze emisje, SP3HD cały czas potrafi i korzysta z tej pionierskiej techniki. Jan Żurek jest nie tylko wybitnym krótkofalowcem, lecz także konstruktorem urządzeń radio-nadawczych. Sam zbudował swój pierwszy nadajnik lampo- wy o mocy 100 watów oraz wszystkie anteny poczynając od prostych dipoli, a kończąc na wieloelementowych antenach kierunkowych. W czasach, kiedy podzespoły elektroniczne były towarem deficytowym, poświęcając swój wolny czas i długoletnie doświadczenie przez 5 lat budował swoją pierwszą tranzystorową radiostację. Obecnie, oprócz własnych konstrukcji nadawczo-odbiorczych SP3HD korzysta także z profesjonalnych radiostacji znanych światowych producentów. Każda łączność na falach eteru to prawdziwa przygoda. Nie każdego dnia udaje nawiązać się łączność z odległymi krajami. Drogi sprzęt i wieloelementowa antena nie zawsze są gwarancją DX-ów czyli dalekich łączności. Dużo zależy od warunków propagacyjnych i przysłowiowego szczęścia. SP3HD może jednak poszczycić się łącznościami z większością państw i wszystkimi kontynentami. Są to tak odległe kraje jak Nowa Zelandia, Japonia, Kanada, Chile, Urugwaj, Pakistan. Międzynarodowa brać krótkofalarska to jedna wielka rodzina. Na falach eteru wszyscy są na TY. A Jan Żurek może pochwalić się także, iż przeprowadził łączność ze swoim kolegą - królem Jordanii JY1. Co ważne, aby łączność uznać za zaliczoną radiooperatorzy powinni wymienić się swoimi znakami, podać swoje imię, określić poziom słyszalności podając tzw. raporty oraz podać nazwę miasta, z którego nadają! Zważywszy na 63 lata aktywnej pracy pana Jana na falach eteru i dziesiątki tysięcy przeprowadzonych przez niego łączności nazwa Wolsztyn okrążyła ziemię już kilkadziesiąt tysięcy razy i jest znana krótkofalowcom na całym świecie. Jako potwierdzenie każdej nowej przeprowadzonej łączności SP3HD wysyła za pośrednictwem Polskiego Związku Krótkofalowców tzw. kartę QSL. Często są to zdjęcia i pocztówki Wolsztyna, które trafiają do najdalszych zakątków świata promując tym samym nasze miasto. W okresie posiadania licencji krótkofalarskiej przeprowadził z Wolsztyna ok. 80 tys. łączności.

Pan Jan przez lata zdobył setki krótkofalarskich dyplomów okolicznościowych i wyczynowych, zajmował czołowe miejsca w zawodach organizowanych na falach eteru. Jeszcze teraz potrafi wziąć udział w krótkofalarskich rywalizacjach, mimo że prawdopodobnie jest najstarszym krótkofalowcem w kraju. W ciągu swojego życia pełnił wiele funkcji we władzach Polskiego Związku Krótkofalowców. Za działalność na rzecz krótkofalarstwa otrzymał Honorową Odznakę PZK (nr 392). Od roku 2012 jest członkiem Stowarzyszenia Krótkofalowców Ziemi Wolsztyńskiej i Wolsztyńskiego Klubu Krótkofalowców SP3PWL wspomagając jego członków swoją wiedzą i doświadczeniem.

 

 










       

Od 1 kwietnia 2018 roku w Wolsztynie przy ulicy Komorowskiej 1B rozpoczął swą działalność Dzienny Dom "Senior +", który działa w ramach struktury organizacyjnej Ośrodka Pomocy Społecznej w Wolsztynie zgodnie z Uchwałą nrXVII/189/2020 z dnia 26 lutego 2020 Rady Miejskiej w Wolsztynie oraz na podstawie Regulaminu Organizacyjnego nadanego Zarządzeniem nr 3a/2018 z dnia 29 marca 2018 przez Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Wolsztynie.

Pobyt w ośrodku jest bezpłatny. Uczestnik Domu ponosi jedynie koszty spożywanych posiłków, a odpłatność uzależniona jest od dochodu i określa ją uchwała nrXLV/530/2018 Rady Miejskiej w Wolsztynie z dnia 25 kwietnia 2018 roku.  Koszt posiłku w roku 2023 wynosi 15,00 zł dziennie.

Dom jest ośrodkiem wsparcia przeznaczonym dla 30 osób obojga płci, będących  mieszkańcami gminy Wolsztyn.

Placówka czynna jest od poniedziałku do piątku od godziny 7:30 do 15:30.

Celem Domu jest podniesienie jakości życia oraz zwiększenie aktywności społecznej osób starszych poprzez zapewnienie im wsparcia oraz pomocy adekwatnej do potrzeb             w ośrodku wsparcia.

Zajęcia prowadzone w Dziennym Domu "Senior +" adresowane są dla osób w wieku powyżej 60 lat. Pierwszeństwo w naborze mają osoby niepełnosprawne (umiarkowany, znaczny stopień niepełnosprawności) i niesamodzielne, których dochód nie przekracza 150% kryterium dochodowego na osobę samotnie gospodarującą (1164 zł), bądź na osobę w rodzinie (900 zł), o którym mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej.




 ZADANIA

Dzienny Dom „Senior+” realizując swoje zadania pragnie wyzwolić w osobach starszych poczucie, że mają one wpływ na własne życie i mogą oderwać się od nudzącej, marginalizującej ich samotności. Przebywanie w gronie przyjaciół przy fachowym wsparciu personelu wzmacnia poczucie przynależności ludzi do określonej grupy i sprawia, ze pobyt w Domu jest atrakcyjną formą zagospodarowania czasu wolnego ludziom starszym.

 

Program Wieloletni Senior + na lata 2021-2025

senior+

 

Do zadań świadczonych przez Dzienny Dom „Senior+” w Wolsztynie należy:

- podtrzymywanie oraz usprawnianie aktywności i umiejętności samodzielnego życia Uczestników

 - podnoszenie poziomu sprawności psychofizycznej Uczestników

 - prowadzenie zajęć o charakterze edukacyjnym

 - zaspokajanie potrzeb bytowych, towarzyskich, kulturowych oraz rekreacyjnych

 - organizowanie zajęć w ramach terapii zajęciowej i fizjoterapii

 - zapewnienie jednego posiłku dziennie- obiadu

 - współpraca z organizacjami pozarządowymi, placówkami oświatowymi, kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi oraz osobami fizycznymi i prawnymi.

 KADRA

Wykwalifikowana kadra w skład, której wchodzi 3 opiekunów, 1 fizjoterapeuta oraz pielęgniarka służy pomocą w czynnościach dnia codziennego, a także w załatwianiu spraw urzędowych. Współpracują także z rodzinami uczestników w zakresie poradnictwa, informacji i włączenia ich w proces asymilacji ze środowiskiem. W zakresie rozwiązywania problemów życiowych seniorzy mogą również liczyć na wsparcie ze strony pracowników socjalnych Ośrodka Pomocy Społecznej w Wolsztynie.

- Arleta Sobczak - kierownik

- Anna Chmielewska – terapeuta zajęciowy

- Ewa Jóźwiak – terapeuta zajęciowy

- Kinga Kromska – fizjoterapeuta

- Maria Przymuszała - pielęgniarka

DOSTĘPNY URZĄD

Druki do pobrania:

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

WNIOSEK O ZAPEWNIENIE DOSTĘPNOŚCI 

DOSTĘP ALTERNATYWNY

BUDYNEK

DOSTĘPNOŚĆ ARCHITEKTONICZNA Na parterze budynku znajduje się Dzienny Dom „Senior+”. Do budynku prowadzi wejście z poziomu chodnika od ul. Komorowskiej 1B, które jest wolne od barier poziomych i pionowych. Są także wyjścia bez progów w tylnej części budynku prowadzące na tereny zielone. Przed budynkiem znajduje się parking miejski, na którym wyznaczone są dwa miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością. Wejścia nie są zabezpieczone bramkami. Dla osób na wózkach dostępne są korytarze i pomieszczenia na parterze. Toalety dla osób niepełnosprawnych znajduje się na parterze. Dzienny Dom Senior+ oferuje m.in.: salę pobytu, pokój wyciszeń, salę gimnastyczną oraz dostęp do gabinetu pielęgniarki, pomieszczenia socjalne i sanitarne, pomieszczenia administracyjne, które to znajdują się na parterze. W budynku nie ma windy, platformy przyschodowej, pętli indukcyjnej; nie ma tez oznaczeń w alfabecie braila. Wewnątrz budynku na parterze znajduje się tablica informacyjna z rozmieszczeniem pomieszczeń. Na piętrze budynku znajduje się Dział Pomocy Społecznej OPS w Wolsztynie. Do budynku można wejść z psem asystującym. Dzienny Dom „Senior+” nie zapewnia dostępu dla tłumacza języka migowego.  

Wokół budynku zagospodarowany został teren rekreacyjny dla użytkowników obiektu.

 




DDP Wolsztyn

DDP Wolsztyn

DDP Wolsztyn

DDP Wolsztyn

DDP Wolsztyn


 

Dzienny Dom "Senior +"

Wolsztyn, ul. Komorowska 1B

tel. 68 384 33 76 
wew. 43

tel. 68 347 42 02


e-mail: dd@ops.wolsztyn.pl




stat4u
Dom Dziennego Pobytu, www.ddp.wolsztyn.pl 2018 - 2025.
Zezwala się na wykorzystywanie i publikowanie materiałów zamieszczonych na stronie pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia (www.ddp.wolsztyn.pl)