Przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie omówili zagrożenia bezpieczeństwa seniorów, jako uczestników ruchu drogowego, szczególnie w okresie jesienno-zimowym oraz zmiany w przepisach ruchu drogowego, jakie wprowadzone zostały we wrześniu bieżącego roku. Wśród poruszanych tematów znalazły się również te dotyczące zagrożeń ze strony przestępców. W tej części debaty szczególną uwagę poświęcono oszustom, którzy jako swe ofiary wybierają najczęściej osoby starsze. Tytułem przypomnienia policjanci omówili też funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji Moja Komenda.
W kolejnej części debaty zaproszono obecnych do dyskusji na temat bezpieczeństwa i nurtujących ich problemów.
Debatę zakończono wręczając obecnym ankiety, w których mogli przedstawić nurtujące ich problemy, warte omówienia podczas kolejnych tego typu spotkań.
|
Od 1 kwietnia 2018 roku w Wolsztynie przy ulicy Komorowskiej 1B rozpoczął swą działalność Dzienny Dom "Senior +", który działa w ramach struktury organizacyjnej Ośrodka Pomocy Społecznej w Wolsztynie zgodnie z Uchwałą nrXVII/189/2020 z dnia 26 lutego 2020 Rady Miejskiej w Wolsztynie oraz na podstawie Regulaminu Organizacyjnego nadanego Zarządzeniem nr 3a/2018 z dnia 29 marca 2018 przez Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Wolsztynie. Pobyt w ośrodku jest bezpłatny. Uczestnik Domu ponosi jedynie koszty spożywanych posiłków, a odpłatność uzależniona jest od dochodu i określa ją uchwała nrXLV/530/2018 Rady Miejskiej w Wolsztynie z dnia 25 kwietnia 2018 roku. Koszt posiłku w roku 2023 wynosi 15,00 zł dziennie. Dom jest ośrodkiem wsparcia przeznaczonym dla 30 osób obojga płci, będących mieszkańcami gminy Wolsztyn. Placówka czynna jest od poniedziałku do piątku od godziny 7:30 do 15:30. Celem Domu jest podniesienie jakości życia oraz zwiększenie aktywności społecznej osób starszych poprzez zapewnienie im wsparcia oraz pomocy adekwatnej do potrzeb w ośrodku wsparcia. Zajęcia prowadzone w Dziennym Domu "Senior +" adresowane są dla osób w wieku powyżej 60 lat. Pierwszeństwo w naborze mają osoby niepełnosprawne (umiarkowany, znaczny stopień niepełnosprawności) i niesamodzielne, których dochód nie przekracza 150% kryterium dochodowego na osobę samotnie gospodarującą (1164 zł), bądź na osobę w rodzinie (900 zł), o którym mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej. |
ZADANIA
Dzienny Dom „Senior+” realizując swoje zadania pragnie wyzwolić w osobach starszych poczucie, że mają one wpływ na własne życie i mogą oderwać się od nudzącej, marginalizującej ich samotności. Przebywanie w gronie przyjaciół przy fachowym wsparciu personelu wzmacnia poczucie przynależności ludzi do określonej grupy i sprawia, ze pobyt w Domu jest atrakcyjną formą zagospodarowania czasu wolnego ludziom starszym.
Program Wieloletni Senior + na lata 2021-2025
Do zadań świadczonych przez Dzienny Dom „Senior+” w Wolsztynie należy:
- podtrzymywanie oraz usprawnianie aktywności i umiejętności samodzielnego życia Uczestników
- podnoszenie poziomu sprawności psychofizycznej Uczestników
- prowadzenie zajęć o charakterze edukacyjnym
- zaspokajanie potrzeb bytowych, towarzyskich, kulturowych oraz rekreacyjnych
- organizowanie zajęć w ramach terapii zajęciowej i fizjoterapii
- zapewnienie jednego posiłku dziennie- obiadu
- współpraca z organizacjami pozarządowymi, placówkami oświatowymi, kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi oraz osobami fizycznymi i prawnymi.
KADRA
Wykwalifikowana kadra w skład, której wchodzi 3 opiekunów, 1 fizjoterapeuta oraz pielęgniarka służy pomocą w czynnościach dnia codziennego, a także w załatwianiu spraw urzędowych. Współpracują także z rodzinami uczestników w zakresie poradnictwa, informacji i włączenia ich w proces asymilacji ze środowiskiem. W zakresie rozwiązywania problemów życiowych seniorzy mogą również liczyć na wsparcie ze strony pracowników socjalnych Ośrodka Pomocy Społecznej w Wolsztynie.
- Arleta Sobczak - kierownik
- Anna Chmielewska – terapeuta zajęciowy
- Ewa Jóźwiak – terapeuta zajęciowy
- Kinga Kromska – fizjoterapeuta
- Maria Przymuszała - pielęgniarka
DOSTĘPNY URZĄD
Druki do pobrania:
WNIOSEK O ZAPEWNIENIE DOSTĘPNOŚCI
BUDYNEK
DOSTĘPNOŚĆ ARCHITEKTONICZNA Na parterze budynku znajduje się Dzienny Dom „Senior+”. Do budynku prowadzi wejście z poziomu chodnika od ul. Komorowskiej 1B, które jest wolne od barier poziomych i pionowych. Są także wyjścia bez progów w tylnej części budynku prowadzące na tereny zielone. Przed budynkiem znajduje się parking miejski, na którym wyznaczone są dwa miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością. Wejścia nie są zabezpieczone bramkami. Dla osób na wózkach dostępne są korytarze i pomieszczenia na parterze. Toalety dla osób niepełnosprawnych znajduje się na parterze. Dzienny Dom Senior+ oferuje m.in.: salę pobytu, pokój wyciszeń, salę gimnastyczną oraz dostęp do gabinetu pielęgniarki, pomieszczenia socjalne i sanitarne, pomieszczenia administracyjne, które to znajdują się na parterze. W budynku nie ma windy, platformy przyschodowej, pętli indukcyjnej; nie ma tez oznaczeń w alfabecie braila. Wewnątrz budynku na parterze znajduje się tablica informacyjna z rozmieszczeniem pomieszczeń. Na piętrze budynku znajduje się Dział Pomocy Społecznej OPS w Wolsztynie. Do budynku można wejść z psem asystującym. Dzienny Dom „Senior+” nie zapewnia dostępu dla tłumacza języka migowego.
Wokół budynku zagospodarowany został teren rekreacyjny dla użytkowników obiektu.